top of page

28 Şub Per

|

Originn | Coworkig

Ayın Konusu: Beden Politikaları, Kadın Bedeni ve Moda

28 Şubat Perşembe saat 19:00’da Gözde Karatekin ile beden politikaları, kadın bedeni ve modayı konuşacağız. Beden tarih boyunca gücün gündelik yaşamdaki manevralarını uyguladığı kamusal bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Ayın Konusu: Beden Politikaları, Kadın Bedeni ve Moda
Ayın Konusu: Beden Politikaları, Kadın Bedeni ve Moda

Saat ve Yer

28 Şub 2019 19:00 – 21:00

Originn | Coworkig, Kazım Dirik Mah. 296/2 Sk. No: 33, 35100 Bornova/İzmir

Etkinlik Hakkında

28 Şubat Perşembe saat 19:00’da Gözde Karatekin ile beden politikaları, kadın bedeni ve modayı konuşacağız. Beden tarih boyunca gücün gündelik yaşamdaki manevralarını uyguladığı kamusal bir alan olarak karşımıza çıkıyor. İktidarın, toplumsal düzeni sağlamak için kamusallaştırdığı ve toplumsal normlar, semboller ve ritüeller aracılığı ile doğrudan ya da dolaylı olarak biçimlendirdiği beden, aynı zamanda kişiliğin ve kimliğin bir ifade aracı. Öte yandan, beden politikası tartışmaları kaçınılmaz olarak toplumsal cinsiyet tartışmalarını da beraberinde getiriyor. İnsan bedenine yönelik uygulanan politikaların varlığı cinsiyetten bağımsız olsa da , kadın ve erkek bedenine uygulanan tahakkümün şekli ve araçları farklılık gösteriyor. Bu bağlamda insanın bedeni üzerine uygulanan doğrudan veya sembolik birçok müdahaleden söz edebiliriz. Bu sohbetimizde ise, iktidarın bedenle olan ilişkisini; beden üzerine kurulan tahakkümleri, bir haz nesnesi olarak görülen kadın bedeninin moda ve güzellik endüstrisi aracılığı ile nasıl biçimlendirildiğini; bu biçimlendirmenin kültürden kültüre ve zaman içerisinde nasıl değiştiğini tartışacağız. Bu toplumsal inşanın kadınların öz-benliklerine ne gibi etkileri olduğunu ve bunları kolektif bir bilinçle nasıl iyileştireceğimiz sorularına cevaplar arayacağız.

Gözde Karatekin kimdir? Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra 3 sene çeşitli çok uluslu şirketlerde İnsan Kaynakları bölümünde çalışmıştır. Bu süre boyunca mesleki eğitim programları oluşturmuş ve bu programların koordinasyonunu sağlamıştır. 2017 yılında, sürdürülebilir moda ve kadının güçlenmesi alanlarında daha aktif rol alabilmek adına Atölye Ren markasını kurmuştur. Çeşitli projeler geliştirerek sürdürülebilirlik, beden olumlama ve kadının bireysel ve toplumsal güçlenmesi konularında fark yaratabilmeyi hedefler.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page