top of page

18 Mar Cum

|

ZOOM

CM_Izmir : Folklor : Aşık Gül Ayşe

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu Aşık Gül Ayşe ile "Folklor" teması üzerine konuşacağız. ✨

CM_Izmir : Folklor : Aşık Gül Ayşe
CM_Izmir : Folklor : Aşık Gül Ayşe

Saat ve Yer

18 Mar 2022 09:30 – 11:00

ZOOM

Etkinlik Hakkında

Evren çok geniş ve gizemlerle dolu. İnsanlık, bu gizemleri cevaplamak için hikayeler uydurur. Bu hikayeler halk arasında aktarıldıkça folklor haline gelir. Yıldızları oraya kim yerleştirdi? Bir pot kırıldığında, görünmeyen suçlu kim olabilir? Övünemediğimiz başarıları nasıl kutlarız? Folklor, gizemli ve anlaşılmaz olanı anlamlandırmak için mitsel hayal gücümüzü, somut olanın ötesini görme biçimimizi kullanır.

Dünyanın kökeni hakkında bir şarkı, toplumu masaya çeken bir tencerede kaynayan güveç, elinizde bir kurdele düğümü. Tüm bu anlar ve ritüeller bizi atalarımıza, geçmişimizi geleceğimize bağlar. Kolektif ve kadim bilgeliğimiz folklorda saklıdır, sadece oraya bakmalıyız.

Bu ayın teması “Folklor” Guatemala City tarafından seçildi ve Sara Ortega illüstre etti.

18 Mart Cuma günü online olarak gerçekleşecek etkinliğin dili Türkçe'dir.

Kayıt için 👉  https://creativemornings.com/talks/asik-gul-ayse

Aşkın yolculuğu, Niyazi Mısri’nin dilinden şöyle dile gelir:

Hakk’ı seven aşıkların

Eğlencesi tevhid olur

Aşk oduna yanıkların

Eğlencesi tevhid olur

Kendimi bildim bileli Aşık’ım. Kendimi bildim bileli tevhid en sevdiğim eğlence. İnsan ne demek, onun arayışındayım. Ben oyum, ben buyumlardan öte özgür bir ben olmaya niyet etmiş bir kulum diyelim. Oyun alanlarım sürekli değişmekte. Öğreniyorum her gün. Beni Zumbara adlı bir zaman kumbarasını kurmaya çalışırken de görebilirsiniz, Jam çemberlerine sizi davet ederken de. Amazon’da satış da yapabilirim veya MySacredSpaceDesign adlı bir marka da yaratabilirim. Son zamanlarda ‘data science’ ve programlama öğrendiğim de doğrudur. Ama bunların hiçbiri ben değilim. Sahi ben kimim?

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page