top of page

18 Kas Cum

|

Bornova

CM_Izmir : Hakikat: Ediz Dikmelik

CreativeMornings İzmir’in bu ayki konuğu çocuklarla felsefe ve düşünme eğitmeni ve “Sorgulayan Çocuklar” kitabının yazarı Ediz Dikmelik 🙌

CM_Izmir : Hakikat: Ediz Dikmelik
CM_Izmir : Hakikat: Ediz Dikmelik

Saat ve Yer

18 Kas 2022 09:30

Bornova, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Hakikat bir kuyunun dibinde yatar, kaynağından uzak dağların buzullarına doğru kıvrılır. Hakikatin tadı bozulmamış, kârlı ya da uygun olan şeylerden ödün vermemiştir. Gerçek, bedeninizin bir diyapazon gibi uğuldamasına, etrafınızdaki evrenle aynı frekansta tınlamasına neden olur. Yazar ve sosyal hizmet uzmanı Jessica Dore, "İnkâr edilemez bir gerçeği deneyimlediğinizde," diye gözlemliyor, "dilenir, ödünç alır ve çalarsınız. Sırf gerçek olana hizmet etmek için tüm hayatınızı yeniden düzenler, her şeyden vazgeçersiniz."

Yine de rakip anlatılar çarpıştığında gerçeğe şiddetle karşı çıkılır. Gerçeğimizi bir potada döver, ısı ve çekiçle gücünü test ederiz. İnançlarımızı bir parçacık hızlandırıcı gibi birbirine çarptırmak yerine, etrafımızdaki dağınık, çelişkili gerçekleri birlikte çözebilir miyiz? Paradoksun, her şeyin karanlık karmaşasının içinden geçip dünyayı anlamlandırabilir miyiz?

Ediz Dikmelik Kimdir?

İzmir'de çocuklar ve yetişkinler için düşünme eğitimi programları geliştirip uygulamakta ve aynı alanda eğitmen eğitimleri vermektedir. Lisans eğitimini ODTÜ Felsefe bölümünde, yüksek lisans eğitimlerini Boğaziçi Üniversitesi Bilişsel Bilimler ve University of British Columbia Felsefe bölümlerinde tamamlamıştır. Yüksek lisans tezi, hayvan davranışını anlamanın felsefi temelleri üzerinedir. Kanada'daki doktora çalışmaları esnasında Çocuklar için Felsefe pedagojisi ile tanışmış, İzmir’e taşındıktan sonra çeşitli vakıf, dernek ve özel okullarda kendi geliştirdiği Çocuklar için Felsefe programlarında kolaylaştırıcılık yapmış ve eğitmen eğitimleri vermiştir. Okul öncesinden liseye tüm yaş grupları ile en az birer yıllık müfredatlar geliştirip uygulamış olan Ediz’in, Çocuklar için Felsefe alanında 2000 saatin üzerinde sınıf içi tecrübesi vardır. "Sorgulayan Çocuklar" isimli kitabı 2022 yılında Epsilon Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. 

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page