top of page

18 Haz Cum

|

ZOOM

CM_Izmir : Anaerkil : Filiz Telek

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu “Kadınlar Şifadır” kitabının yazarı ve Kadınlar Şifadır Platformu'nun kurucularından Filiz Telek 👩🏻 Birlikte "Anaerkil" konusunu konuşacağız.

CM_Izmir : Anaerkil : Filiz Telek
CM_Izmir : Anaerkil : Filiz Telek

Saat ve Yer

18 Haz 2021 09:30 – 11:00 GMT+3

ZOOM

Misafirler

Etkinlik Hakkında

Toplumun güvenliğini, sağlığını, eğitimini, fırsatlarını ve kültürünü şekillendiren tüm önemli kararları kadınların aldığı bir toplum hayal edin. Sistemler ve yapılar yeniden tasavvur edilseydi ve güç ve liderlik pozisyonlarının çoğunluğunu kadınlar alsaydı, kasabanız veya şehriniz nasıl görünürdü? Ne değişecek? Bu nasıl bir his olurdu? Ya da belki zaten böyle bir ortamda yaşıyorsunuz; Dünyanın dört bir yanındaki yerli topluluklar da dahil olmak üzere, güçlü kadınların önderlik ettiği toplumlar bugün var.

Bu ay, kadınlığın geniş kimlik ve deneyim yelpazesinden, aynı zamanda kadın olan tüm liderlere ışık tutuyoruz. Karar vericiler, hayat verenler, bakıcılar, cephe çalışanları, problem çözücüler, dünyayı değiştirenler. Organizatörler ve aktivistler, sanatçılar, yazarlar ve yenilikçiler. Öğretmenler, bilim adamları, tıp uzmanları, politikacılar, işletme sahipleri. Megafonlu olanlar ve perde arkasında çalışanlar. Sen olmasaydın, dünyamız nerede olurdu?

CreativeMornings/Rotterdam Haziran ayının temasını “Anaerkil” olarak seçti  ve  Xaviera Altena illustre etti.

18 Haziran cuma günü Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğin dili Türkçe'dir.

"Kadınlar Şifadır" kitabının yazarı Filiz Telek, “Benim işim dünyayı sevmek” ile “doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer” arasında şiirleri, hikâyeleri ve mitleri, ruhunun çağrısını ve yaşamın nefesini takip ediyor, dinliyor, örüyor. Okuduğu okulları, katıldığı eğitimleri çok ciddiye almıyor; ama ona kalbinden, ruhundan kıymetli hazineler aktararak öğrenmesine ve hatırlamasına hizmet eden tüm cömert ve bilge rehberlerin önünde saygıyla eğiliyor. 2002’de çember pratiğiyle tanışmasıyla birlikte yaşam amacını keşfetti. 2010 yılında çıktığı kişisel şifa yolculuğunda temas ettiği dişi özün ve çağrının rehberliğinde, 2013 yılında vizyonerliğini yaptığı “Kadınlar Şifadır” (Women are Medicine) çemberinin tohumlarını ekti ve halen dünyanın farklı yerlerindeki kız kardeşleriyle birlikte bu tohumları filizlendirmeye devam ediyor. Kadın çemberlerinin yanı sıra 2012’den beri yas ve ölüm konularında araştırıyor ve çalışmalar yapıyor. ⭕

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page