top of page

17 Eyl Cum

|

ZOOM

CM_Izmir : Cüret : Fatih Gençkal

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu, sanatçı, eğitmen ve küratör Fatih Gençkal ile birlikte "Cüret" konusunu konuşacağız.

CM_Izmir : Cüret : Fatih Gençkal
CM_Izmir : Cüret : Fatih Gençkal

Saat ve Yer

17 Eyl 2021 10:00 – 11:30

ZOOM

Etkinlik Hakkında

Cüret etmek bir inanç eylemidir. Sonucun ne olacağını bilmesek bile, yükselen sıçramayı yapmak için cesaretimizi toplarız. Cüretin özünde, cesaret ve meydan okumanın iç içe olduğunu göreceksiniz. Bize aktarılan ve hayal gücümüzü sınırlayan hikayelere meydan okumaya cüret ediyoruz.

Artık bize hizmet etmeyen, ancak bir ilerleme yolu belirsiz görünen hikayeleri dökerken, imkansız şeyleri yapmak için cesareti nasıl toplayabiliriz? Kaybolmak için Alan Rehberi'nde Rebecca Solnit bizi şöyle davet ediyor: “Kapıyı bilinmeyene, karanlığa açık bırakın. En önemli şeylerin nereden geldiği, sizin nereden geldiğiniz ve nereye gideceğiniz orası.” Kapı açık. Adım atmaya cesaretin var mı?

Eylül ayının teması Cüret, CreativeMornings/Porto Alegre tarafından seçildi ve Mitti Mendonça tarafından illustre edildi.

17 Eylül Cuma günü Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğin dili Türkçe'dir.

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu, sanatçı, eğitmen ve küratör Fatih Gençkal💥

Fatih Gençkal, siyaset bilimi, oyunculuk ve çağdaş dans eğitimlerinin ardından performans sanatları alanında sanatçı, eğitmen ve küratör olarak ulusal ve uluslararası alanda çalışıyor. Performans alanındaki çalışmaları; Theater Freiburg, TheaterFormen (Almanya), Julidans (Hollanda), PS122 (ABD) ve İstanbul Tiyatro Festivali başta olmak üzere pek çok festival ve mekanda sergilendi. Taldans, garajistanbul ve İstanbul DT gibi kurumlarla çalıştı.

Küratör olarak 2015’ten bu yana A Corner in the World festivalini gerçekleştirmenin yanı sıra 2017-2019 yılları arasında bomontiada ALT’ın eş-küratörlüğünü yürüttü, 2018’den bu yana Kültür için Alan yıl sonu etkinliğinin eş küratörlüğünü yürütüyor ve 2020 Kasım’da Darağaç.icra performans programını gerçekleştirdi.

Eğitmen olarak aralarında Haliç, Özyeğin, İstanbul Bilgi ve Eskişehir üniversiteleri ile İstanbul ŞT Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi’nin de bulunduğu pek çok kurumda dersler ve atölyeler verdi. Yeni Tiyatro Dergisi Beklan Algan Ödülü adayı (2014), Direklerarası Seyircileri Yeni Mekan Yöneticisi (2015) ve Yeni Tiyatro Dergisi Türkçe’ye Katkı (2018) ödülü sahibi olan Fatih Gençkal, kurucusu olduğu A Corner in the World ile performans sanatları ve ilgili alanlarda etkinlik ve içerikler, tibia x fibula ile disiplinler arasında canlı deneyimler tasarlıyor. Ayrıca Komünitas İzmir danışma kurulu üyesi.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page