top of page

21 May Cum

|

ZOOM

CM_Izmir : Esnek (Dirençlilik) : Iraz Candaş

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu permakültür tasarımcısı Iraz Candaş.🌱 Birlikte "(Esnek) Dirençlilik" konusunu konuşacağız.

CM_Izmir : Esnek (Dirençlilik) : Iraz Candaş
CM_Izmir : Esnek (Dirençlilik) : Iraz Candaş

Saat ve Yer

21 May 2021 09:30 – 11:00 GMT+3

ZOOM

Misafirler

Etkinlik Hakkında

Dirençli olmak, uyarlanabilir olmaktır. Yaşamak için yaptığımız sıçramalarla esnek ve canlı olmanın bir yoludur. Kaynakları paylaşmak ve güçlü bir kolektif çapa oluşturmak için köklerimizi öğrenmek, geliştirmek ve iç içe geçirmektir. Fırtınadaki ağaçlar gibi, kopmak yerine sallanmak anlamına gelir.

En hafif tabiriyle, zorluklar ve kalp kırıklığı karşısında sebat etmek kolay değildir. Psikolog ve dirençle ilgili bir kitap olan Option B'nin ortak yazarı Adam Grant, “Direncin, zorluklara verdiğimiz tepkinin gücü ve hızı olduğunu düşünüyorum” diyor. İyileşmek, hüzünlenmek, esnemek ama kırılmamak için? Bu direnç kaslarını inşa etmek zaman ve özveri gerektirir. “Hayatımız boyunca üzerinde çalıştığımız bir beceri seti.”

Hayatınız, topluluğunuz veya gezegeniniz için şunu düşünün: Gelecek için güç ve kolaylık oluşturmaya yardımcı olmak için bugün ne yapabilirsiniz?

CreativeMornings/Dallas, Mayıs ayının temasını (Esnek) Dirençlilik olarak seçti ve Niki Dionne illustre etti.

21 Mayıs cuma günü Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğin dili Türkçe'dir.

Iraz Candaş, Permakültür Araştırma Enstitüsü Türkiye’nin düzenlediği Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nu 2012’de tamamladı. Bu kurs ile birlikte permakültürü derinlemesine çalışmak istediğine karar verdi. 2013’te tamamladığı Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsündeki 10 haftalık stajda farklı konularda uzmanlaşarak yoğun bir çalışmayla saha deneyimini artırdı. Staj süresince edindiği teorik ve pratik deneyimleri, “Kızıltepe Permakültür” arazisinin tasarım ve uygulama çalışmaları ile hayata geçirdi. 2014’te Permakültür Araştırma Enstitüsü Türkiye’nin eğitmenlerinden oldu ve birçok kere, farklı konularda eğitim müfredatları hazırlayıp yetişkin eğitimleri verdi. 2014 yılından bugüne, farklı ölçeklerde ve coğrafyalarda permakültür tasarım danışmanlığı yapan ve 2017'den beri enstitünün idari kadrosunda da görev alan Iraz Candaş, profesyonel tasarım danışmanlığı hizmetlerini kurucu ortaklarından olduğu Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi çatısında İzmir, Urla’da sürdürmektedir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page