top of page

24 Ara Cum

|

Bornova

CM_Izmir : Görünmez : Nihal Yurtseven

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu kendisini kitabevi Dodo Kitap ile özdeşleştiren Nihal Yurtseven ile birlikte "Görünmez" konusunu konuşacağız. 📚 Etkinliğimiz hibrit olarak gerçekleşecektir.

CM_Izmir : Görünmez : Nihal Yurtseven
CM_Izmir : Görünmez : Nihal Yurtseven

Saat ve Yer

24 Ara 2021 10:00 – 11:00

Bornova, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Misafirler

Etkinlik Hakkında

Görünmez, görünürlüğün hegemonyasına girmeyen her şeyi kapsar. Göremediğimiz bütün bir dünya var ama kendini göstermiyor. Etrafımızda dolaşan elektromanyetizmadan, sermayenin sınırları aşan akışına, vahşi yaşamın uyarlanabilir stratejilerine. Doğanın sakinleri, görünmez kalmanın güç olduğunu bilir.

Birçoğumuz ne pahasına olursa olsun görünmez olmaktan kaçınmak için çalışıyoruz. Gözetim çağında sürekli bir performans yaratmaya çalışıyoruz. Görünmez olmak çoğu zaman marjinalleşmek, unutulmak ve gözden düşmekle eş anlamlı.

Ya doğadan bir ipucu alıp görünmezliği bir strateji olarak geri alırsak? Gözden uzak kaldığımızda hangi zengin iç dünyaları geliştirebiliriz? Gözden kaybolan, birdenbire şaşırtıcı bir netlikle odaklanan şeylerin farkına nasıl varabiliriz?

Rome edisyonu bu ayın temasını “Görünmez” olarak seçti ve Cristina Spanó illüstre etti.

24 Aralık Cuma günü hibrit olarak gerçekleşecek etkinliğin dili Türkçe'dir. Online olarak katılım gösterecek konuklar bu linkten etkinliğe kayıt olabilir: https://creativemornings.com/talks/nihal-yurtseven

CreativeMornings İzmir'in bu ayki konuğu, kendisini kitabevi Dodo Kitap ile özdeşleştiren Nihal Yurtseven. 📚 

Dodokitap, 15 yıllık beyaz yakalarını şevkle söküp üniversite yıllarından getirdiği hayaline yelken açmış biridir. Kitabevi ve kafeterya olarak İzmir Karşıyaka’da 2018 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Başlangıçta tamamen çocuk kitapları ve çocuk yetiştirmeye dair referans kitaplar satan bir kitabeviydi. Ancak kısa bir zaman içinde yetişkinler için daha fazla raf açmaya, kurgu, kurgu dışı kitaplar bulundurmaya başladı. Dodokitap, “çok satan”, “aranan”, “yazarı arkadaşım”, “çizeri komşum” gibi motivasyonlarla kitap tedarik etmemektedir. “Butik” hizmet vermektedir, müşterisini tanır, raflarında her biri özenle seçilmiş kitaplar yer almaktadır. Açık ve kapalı gruplarla yürütülen kitap kulüpleri dışında odaklanmış okuma yapan özel okuma grupları ile okurları bir araya getirmektedir. Okuma etkinlikleri dışında Psikolog Yağmur Damla DEMİR YILDIRIM ile Çocuklar İçin Felsefe Buluşmaları ve Gather-in ortamında yürüttükleri Mevzu Derin Buluşmaları’nı keyifle sürdürüyor.  Ayrıca Ekim 2021’den itibaren de Gonca Atam’la Yaratıcı Çocuk Buluşmaları’na ev sahipliği yapıyor. ✨

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page