top of page

19 Eki Çar

|

Originn | Coworkig

Doğal Boyama Atölyesi: İndigo

Bu atölye çalışmasında, Indigofera bitkisinden elde edilen gerçek indigo ile boya hazırlayacak ve kendimize İzmir'in serin sonbahar rüzgarlarında dalgalandırmak üzere pamuklu fularlar boyayacağız.

Doğal Boyama Atölyesi: İndigo
Doğal Boyama Atölyesi: İndigo

Saat ve Yer

19 Eki 2016 19:00 – 21:00

Originn | Coworkig, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Firavun mumyalarından blue jean’lere, mavinin kaynağı hiç değişmedi: İndigo.

Doğadaki tek gerçek mavi boya olan indigo, Indigofera cinsi bitkilerin yapraklarından elde edilen bitkisel bir boya. 5000 yıllık geçmişi ile indigo, ticaret gemileri ile dünyanın bir ucundan diğerine taşındı, kralından kölesine herkesin giysilerini süsledi, yıkılan ve yeniden kurulan uygarlıklar arasında eşsiz mavisiyle değerini hep korudu.

Görüntüsü ile herhangi başka bir bitkiden ayrılmayan yeşil yapraklı indigo bitkileri, yapraklarında büyülü bir kimya içeriyor. Hayatını bu kimyaya adamış indigo zanaatkarları, sayıları azalmakla birlikte, halen dünyanın çeşitli yerlerinde sanatlarını icra etmeye devam ediyorlar.

Bu atölye çalışmasında biz de, Indigofera bitkisinden elde edilen gerçek indigo ile boya hazırlayacak ve kendimize İzmir'in serin sonbahar rüzgarlarında dalgalandırmak üzere pamuklu fularlar boyayacağız.

ile doğal boyanmış giysiler üretiyor.Atölyenin yürütücüsü Özge Horasan, 2013 yılından bu yana doğal boyama uygulamaları yapıyor ve markası sat-su-ma

www.sat-su-ma.com

Katılım bedeli 90₺. Ön kayıt gereklidir, iletişim ve kayıt için info@originn.com.tr Tel: 0 232 700 00 27

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page