top of page

02 Nis Cmt

|

Originn | Coworking

Girişimcilik/Yaratıcılık ve Karbon Model/Kadir Köymen (1M3K) Üzerine

Yaratıcı Ortaklıklar Platformu ile birlikte Originn’de gerçekleşecek Kadir Köymen etkinliğimiz için kayıtlar kapanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. 🙌🏻

Girişimcilik/Yaratıcılık ve Karbon Model/Kadir Köymen (1M3K) Üzerine
Girişimcilik/Yaratıcılık ve Karbon Model/Kadir Köymen (1M3K) Üzerine

Saat ve Yer

02 Nis 2022 14:00 – 17:00

Originn | Coworking, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Misafirler

Etkinlik Hakkında

Yaratıcı Ortaklıklar Platformu ile birlikte Kadir Köymen’i Originn’de konuk ediyoruz. Yaratıcılık ve girişimcilik dolu bu sohbete davetlisiniz. 

*Katılım sınırlı sayıdadır.

Kadir Köymen kimdir?

Kadir Köymen 1981 yılında Giresun’da dünyaya gözlerini açtı. Anne ve babasının bir Japonya seyahatinde eve getirdiği iki nesne onun hayatını değiştirecekti; bir org ve bir video kamera… Eline aldığı andan itibaren herkesi ve her şeyi çekmeye başlayan Köymen, bir noktadan sonra insanların hayata kendi kamerasından bakmasını arzuladığı için kısa filmler çekmeye başladı. 2000 – 2004 yılları arasında üniversite eğitimi için gittiği İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nde üretim mühendisliği ve yönetimi üzerine eğitim aldı.

Üniversite öncesinde ve üniversite yıllarında çektiği filmleri İngiltere’den ücretsiz olarak Türkiye’nin ve hatta Dünya’nın birçok yerine postaladı ve birçok insanın evlerine ilk kez bir ürün göndermenin mutluluğuyla burada tanıştı. Üniversite sonrasında Türkiye’ye döndüğünde eğitimini bir kenara koyup kısa filmlere ve insanlara adını en çok duyurduğu Adobe Premiere derslerini kendi sitesinden insanlarla paylaşmaya başladı. Kısa filmler bir süre sonra onu kesmemeye başladı ve sonrasında “sıfır bütçeyle uzun metraj filmler” çekmeyi planladığı Kkymn Film Okulu’nu kurdu. İnternet sitesi üzerinden bir araya getirdiği insanlarla aylar süren çalışmalarla uygulamalı film dersleri gerçekleştirdi.

Sonrasında üretim tarafına yoğunlaştı. İlk olarak bir Alman firması tarafından üretilen 35mm adaptörün daha uygun fiyatlı bir versiyonunu yalnız başına aylar süren çalışmalarla kendi evindeki garajında üretmeyi başardı ve ürüne Handy35 adını verdi. Pazarda heyecanla karşılanan bu üründen sonra ihracatın önemini keşfederek Edelkrone şirketini kurdu.

Edelkrone’un ilk büyük çıkışı Kadir Köymen’in tasarımını yaptığı Slider Plus ürünüyle oldu. Slider Plus kendi alanında adeta bir devrim yaratarak sinema sektöründe büyük bir değişim yarattı ve Edelkrone o noktadan sonra ürettiği her ürünü işlevsel ve taşınabilir olarak tasarlamaya başladı. Slider Plus’ın Dünya’da yarattığı etkiyle beraber, NAB Show maceraları da başladı ve yıllar yılı Edelkrone NAB Show’dan ülkemize birçok ödül ile geri döndü.

Yıl 2016’ya geldiğinde Edelkrone artık bir Dünya markası olmanın yanında Türkiye’de girişimcilik ve ihracat ekosisteminde farkındalık yaratmak adına başlattığı “Başka Bir Şey” isimli Youtube video serisiyle birçok insanın hayatında büyük değişimler yarattı. Ve benzerlerini sonraki yıllarda göreceğimiz pek çok firmaya ilham kaynağı oldu.

Ve takvimler 2019’a geldiğinde Kadir Köymen için Edelkrone’dan ayrılma vakti gelmişti. Kendi kurduğu şirketten emeklilik sistemi sebebiyle şirketi çalışanlarına bırakıp ceketini alıp kapıdan dışarıya çıktı. Sonrasında kurduğu sistemlerin gerçekten çalışıp çalışmadığını görmenin tek yolunun bu olduğunu düşündüğünü ifade eden Köymen, şirkete bir daha dönmemeye şimdilik kararlı.

Şirketten ayrıldıktan sonra bu kez tek başına video yayıncılığına adım attı. Önce Sıfır ismiyle yayınlara başladı fakat proje kısa bir süre sonra Daire 101’e dönüştü. “Hobilerim; toplumsal kalkınmanın önemini, ihracatı, sermayeyi ve çalışmayı gençlere anlatmak” şeklinde ifade etse de onun için hayat misyonu olarak devam ettirdiği çalışmalar yeni bir şirketin doğmasına vesile oldu; Workhow.

Workhow’da daha iyi ve daha demokratik çalışmanın sırlarını keşfetmeye çalışan Köymen, KarbonModel ismini verdiği şirket işletim sistemiyle de iş dünyasında bir devrim yapmaya hazırlanıyor.

https://egirisim.com/2022/01/05/kadir-koymen-yeni-ofisi-ve-yeni-modeli-karbon-solutionsi-anlatti/https://edelkrone.com/

https://karbon.solutions/

Ahmet Çakır kimdir?

Merhaba ben Ahmet Çakır, 1980 İstanbul doğumluyum. Uzun süre bilişim teknolojileri uzmanı olarak çalıştım, 8 yıllık reklam ajansı deneyiminden sonra kendi dijital ajansımı kurdum. Şu an bilişim ve reklam konularında danışmanlık yapmaktayım.

2017 yılında açık kalp ameliyatı oldum, kalp kapakçığım değişti. Şehir yaşamını terk ederek, doğa içerisinde yeni bir hayata merhaba dedim. Yeni bir hayata merhaba derken, yaşadıklarımı paylaşmak için YouTube kanalımı açtım. Doğa ile uyumlu, sürdürülebilir bir yaşam düşlüyorum.

https://youtube.com/c/ahmetcakir

Program


  • 1 saat

    Girişimcilik/Yaratıcılık ve Karbon Model/Kadir Köymen (1M3K) Üzerine


  • 20 dakika

    Soru-Cevap

3 öge daha mevcut

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page