top of page

08 Haz Per

|

Originn | Coworkig

Keman Eşliğinde Yin Yoga Vol-I

Bedensel ve zihinsel rahatlama süreci olan Yin Yoga pratiğinde; hem alıştığımız kalıpları, şartlanmış gerginlikleri bırakmayı öğrenerek içimizdeki dinginliğe bağlanma fırsatını yakalayacağız hem de kemanın insanı derinden etkileyen sesiyle pozların içinde ruhumuzu, keyifli bir yolculuğa çıkaracağız.

Keman Eşliğinde Yin Yoga Vol-I
Keman Eşliğinde Yin Yoga Vol-I

Saat ve Yer

08 Haz 2017 19:30 – 21:30 GMT+3

Originn | Coworkig, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Bedensel ve zihinsel rahatlama süreci olan Yin Yoga pratiğinde; hem alıştığımız kalıpları, şartlanmış gerginlikleri bırakmayı öğrenerek içimizdeki dinginliğe bağlanma fırsatını yakalayacağız hem de kemanın insanı derinden etkileyen sesiyle pozların içinde ruhumuzu, keyifli bir yolculuğa çıkaracağız.

Bu yolculuğun içinde bize, eserlerin hikayeleri de eşlik ederek farkındalığımızı hem iç alanımıza hem de melodilere yönlendireceğiz.

Yin Yoga; vücudun ve ötesinin derin katmanları üzerinde çalışılan yavaş, içgüdüsel ve meditasyonel bir uygulamadır. Girilen pozlarda temel anlamda bedenin birden fazla noktası üzerinde çalışılırken bacaklar, kalçalar, kasıklar ve omurga çevresindeki bağ dokular hedef alınır. Özellikle eklemler, bel ve omur sağlığı için, Yin Yoga çok fayda sağlar. Bir yandan bedene ihtiyaç duyulan esnekliği getirirken diğer yandan da bedeni ve zihni meditasyona oturtabilmek için hazırlama konusunda ideal bir tarzdır. Fiziksel ve enerjetik anlamda tüm Yang Yoga stillerini ve kaslarımızı aktif kullanarak yaptığımız tüm aktiviteleri dengeler. Keman; sesi diğer çalgılara göre bir çok bakımdan insan sesine daha yakın olan, eşsiz güzellikteki sesiyle yaylı çalgılar ailesinin en önemli üyesidir.

"Neden keman eşliğinde yin yoga?"

Alışkın olduğumuz müzik türleri ile yaptığımız yoga fikrini dönüştürerek, iki tarafında an'da kaldığı noktada buluşmak istedik... Zihnin, ruhun ve bedenin bütünleşmesine aracı olan yoga ile Sokrates'in "müzik, ruhun gıdasıdır" düşüncesini harmanladığımız bir ders deneyimleyeceğiz.

Bengü Şolcum Kimdir?

Meditasyon pratiğine 2008 yılında Mantra Meditasyonu ile başlayan Bengü, Ankara’da çeşitli gruplarla ve bireysel olarak düzenli meditasyon pratiğini sürdürmeye devam ederken 2013 yılında yoga ile tanıştı. Yoganın sunduğu alan içinde, ruhunu ve bedenini baştan keşfettikçe, daha da derinleşmek adına 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimini İzmir’de Berra Sertel ile tamamladı. Tao Vinyasa ve Acro Yoga, Pranayama çalışmalarının yanı sıra Aile Dizimi çalışmalarına da katıldı. Aynı zamanda Hindistan, Kerela’da değerli yoga hocaları ile çalışma fırsatı yakalayarak, Tai Chi, Chi Gong ve Myofascial Global Stretching eğitimlerini tamamladı. Berra Sertel’in 50 saatlik Hocalık Eğitimine asistan hoca olarak katıldı. 5 aylık Kamboçya macerasında, başta Gregorio Zucchinali olmak üzere dünyanın her noktasında gelen yoga hocaları ile çalışma deneyimini yaşadı; Aerial Silk Art workshoplarına katıldı. İzmir’in her noktasında Yin Yoga/Tao Vinyasa dersleri ve workshopları vermeye devam ediyor.

Simge Dökmeci Kimdir?

Küçük yaşlarında başladığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Koro Eğitimi ile müziğe giriş yapan Simge, lise öncesi 4 yıl kursiyerlik eğitimi almış; lise ve lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Keman Bölümü’nde tamamlamıştır. Öğrenciliği boyunca birçok masterclass sınıfına katılmış önemli hocalarla çalışmıştır. Devamında başladığı yüksek lisans eğitimine halen devam etmekte olup şu an birçok orkestrada takviye sanatçı olarak yer almaktadır. Kendisi bir yandan da her yaşta öğrencilerine keman eğitimi vermeye devam etmektedir.

Katılım ücreti: 90TL + KDV

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page