top of page

21 Haz Sal

|

Originn | Coworkig

Modern Kaligrafi Atölyesi

Kökeni Yunanca 'kallos' (güzel) ve 'graphos' (yazı)'dan gelen kaligrafi, güzel yazı yazma sanatıdır. İslam uygarlıklarında kaligrafiyi 'hat sanatı' karşılar. Farklı yazı sistemlerinde ve farklı coğrafyalarda değişkenlik gösteren kaligrafi özellikle matbaa öncesi dönemde sıklıkla uygulanmıştır.

Modern Kaligrafi Atölyesi
Modern Kaligrafi Atölyesi

Saat ve Yer

21 Haz 2016 18:30 – 21:30

Originn | Coworkig, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Kökeni Yunanca 'kallos' (güzel) ve 'graphos' (yazı)'dan gelen kaligrafi, güzel yazı yazma sanatıdır. İslam uygarlıklarında kaligrafiyi 'hat sanatı' karşılar.

Farklı yazı sistemlerinde ve farklı coğrafyalarda değişkenlik gösteren kaligrafi özellikle matbaa öncesi dönemde sıklıkla uygulanmıştır.

Günümüzde meraklıları tarafından yeniden yorumlanan kaligrafi; yazı yazmak için klavye veya ekrana basmaktan bunalan, yeniden kağıt kalem kullanmak isteyen ve bunu yaparken güzel işler çıkarmak isteyenler için deneyimlenmesi gereken bir çalışma olarak öne çıkmaktadır.

Atölye İçeriği; 3 saatlik temel kaligrafi eğitimini kapsayacak atölyede; - yazı gereçlerinin tanıtılması, kullanım şekillerinin ve tekniklerinin anlatılması, - çizgi alıştırmaları, - alfabe harf çalışmaları, - harf birleştirme, - istenilen bir kelime veya cümlenin yazılması gerçekleşecektir.

Atölyeye katılanlara; - 1 bez çanta, - 1 kalem sapı, - 2 adet divit uç, - 1 şişe mürekkep, - örnek alfabe, - çizgili/çizgisiz çalışma sayfaları, - katılımcı ismine özel kart hediye edilecektir.

'ı kuran Bengisu Yayla; takvim, kartpostal, modern kaligrafi ile yapılan posterler, kartlar, farklı yüzeylere yazı uygulamaları, suluboya illüstrasyonlar gibi farklı disiplinlerde işler gerçekleştirmektedir.Uygulayıcı: Bengisu Yayla Sosyoloji doktorasını tamamladıktan sonra akademiye veda eden ve 2014 yılındaBENG & BENG Design

Atölye katılım bedeli 150 TL'dir. Kayıt ve detaylar için: info@originn.com.tr

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page