top of page
  • Yazarın fotoğrafıOriginn

AFET PLATFORMU: İZMİR DEPREMİ

Afetler ile geçirdiğimiz 2020 yılında, bu afetler yıkıcı etkilerinin yanında farkındalığımızı arttırarak topluluk olmanın ve bu toplulukta gönüllü olarak yer almanın önemini bir kez daha bizlere hatırlattı. Zor günlerde birbirimize nasıl destek olduğumuz, nasıl sıkı sıkı sarıldığımızı gösterdi. Ayrıca, bu gibi durumlarda koordinasyonun önemimini bir kez daha anladık. Bunların en güzel örneklerinden biri ise Elazığ/Malatya depremiyle başlayıp Edirne'deki mülteci kriziyle devam eden, Van Başkale depremi ve Giresun Dereli'deki sel felaketi ile birlikte hala içerisinde yaşadığımız Covid-19 pandemi döneminde de yaptıkları çalışmalarla Afet Platformu'dur. Bu koordinasyon çalışmalarına yakın zamanda İzmir Depremi ile yakından şahit olduğumuz, yerel ve ulusal paydaşlarla koordineli olarak çalışan STK'ların kurdukları Afet Platformu, afetlerde toplumsal dayanışmayı ve kurumlar arası işbirliğini destekleyerek afetlerin olumsuz etkilerini en aza indirmek misyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.


30 Ekim 2020 günü gerçekleşen İzmir Depremi'nden saatler sonra Originn olarak kapılarımızı birçok sivil toplum kuruluşunun paydaşı olduğu Afet Platformu'na açtık. Afet Koordinasyon Merkezi olarak çalışmaları yakında takip ettik. Afet Platformu'nun bilgi kirliliğini kaldırmak için yarattıkları güç birliğini deneyimleme, İzmir’deki kamu kurum ve kuruluşları ile dayanışma ağlarını zerafet ile örmelerini izleme ve aynı şekilde kamu kurumlarının da buna zarif yaklaşımını görme şansı yakaladık. Yıkıntılar arasında umutlarımız yeşerdi.

Çeşitlilikten beslenen kalabalık bir gönüllü birliği olan STK'lar çalışmalarını hızla sürdürürken her bir STK'nın kendi deneyimi doğrultusunda "afetlere hazır bir toplum inşa etme’’ öngörüsü ile çalıştığına şahit olduk. Ve topluluk olmanın gücüne inanan yapımız ile tekrar anladık ki bireysel olarak yardım etme çabası ne kadar kıymetli olsa da afet dönemlerinde bireysel girişimler sistemleri atıl kılabiliyor. Hep birlikte geçirdiğimiz o zor günlerde, bir arada hareket etmenin nasıl bir kaldıraç etkisi yarattığını gözlemledik.


Bu süreçte, Originn olarak işbirlikleri yaratmak için köprü olduğumuz ve bir arada çalıştığımız kurumların hızlıca bize ulaşmalarına; depremzedeler ve gönüllülere yardım etmek için gösterdikleri üstün çabaya müteşekkiriz.

30 Ekim 2020 cuma günü gerçekleşen ve birçok kayıp verirken birlikte olmanın önemi ve değerini anladığımız İzmir depreminde Afet Platformu'nun yaptığı çalışmaları ve büyük bir gönüllü ekibiyle ne kadar büyük bir etki yarattıklarını görmek için hazırladıkları rapora linkten ulaşabilirsiniz.


 

Hande Yıldız Çekindir


330 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page