top of page
  • Yazarın fotoğrafıOriginn

#Originning

Güncelleme tarihi: 21 Ağu 2020

Originn kurulduğu günden beri; Ahali’si ile inandığı değerler etrafında topluluklar kuran, yerel değerler ve bu değerler çevresindeki paydaşları için model önerileri sunan, çok yönlü işbirliği kültürünün arayüzü olma motivasyonu ile alanlar yaratan bir platform olmaya devam etmektedir.


Bu keşif yolculuğunda, inişli çıkışlı süreçlerden geçtik ve hala geçmekteyiz. Türkiye’nin ilk coworking alanlarından biri olarak 5 yıl önce İzmir’de hayata geçtik. Hem ülkenin paylaşım ekonomisi kavramına tecrübesiz oluşu hem de dünyadaki tek bir örneği referans almak yerine, yerel değerler ile kendi modelini oluşturma çabamız başlarda yolumuzu ararken ara sıra sendelememize neden oldu.

Bu süreçte de hep geriye dönüp bakmayı ihmal etmedik.İlerlerken geriye bakma egzersizi bizi biz yapan değerleri her zaman sorgulamamıza, işbirliği kültürü oluşturmaya çalışırken şeffaf olmanın önemini anlamamıza, dayanıklılık testinden bir çok defa başarı ile geçmemize, bize yol gösteren kurum ve kişilerle kurduğumuz güven ilişkilerini hatırlamamıza neden oldu. Ve bu pratik sayesinde, daima yolda olduğumuz gerçeğine odaklanmamızı sağladı. Hem içinde bulunduğumuz topluluklar, hem ulusal hem de uluslarası paydaşlarımız ile buluşmalarımız esnasında bir çok defa ilham aldık, bazen de ilham olduk. Bu etkileşimler zaman zaman sosyal mecralarımızdan bazen de paydaşlarımız aracılığı sizlere ulaştı. Çoğunu paylaşmakta eksik kaldık.


Bu nedenle, içimizdeki acemi ve paylaşmak isteyen yazardan ilham alarak bundan sonra Ahali’miz ile birlikte deneyimlerimizi, öğrendiklerimizi, buluşmalarımızı ve hayallerimizi yazıya dökmek istedik.


Şimdi bu yolda olma hali ile bir arada olduklarımıza ve olacaklarımıza yazı yazmanın büyülü yolculuğuna çıkarma, bu disiplin ile kendi yazı hafızamızı oluştururken, diğer yolculara da ilham olma niyetindeyiz. İnanıyoruz ki; toplulukların değerlerini diğerine iletebilmeleri, kendi seslerini oluşturmaları için yazının bir kültür olarak kurumların/ toplulukların tüm bireylerinde bir disipline ve reflekse dönüşmeye ihtiyacı var. Ayrıca yazı yazmak güzel bir yavaşlama aracıdır. Bu sayede, bütüne bakmanızı ve üretim süreçlerinin tekrar üzerinden geçirmenize olanak sağlar. Geriye dönüp bakma egzersizinde bize katılın birlikte ilham olalım.


 

Nazey Erdilek


256 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page