top of page

Fri, Jul 21

|

Bornova

Cm_Izmir : Hazine

İçgüdümüz, onları sıkıca tutmaktır. Hazinelerimizi zamanın çürümesinden korumak ve değerimizin bir kanıtı olarak sergilemek için cam vitrinlere kapatırız.Kaybetmekten korkarız, ancak bu korku içinde onları keyifle anma yeteneğimizi de kaybederiz.

Cm_Izmir : Hazine
Cm_Izmir : Hazine

Saat & Yer

Jul 21, 2023, 9:30 AM

Bornova, Kazımdirik, 296/2. Sk No:33, 35100 Bornova/İzmir, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

CreativeMornings Izmir’in bu ayki konuğu; İzmir Yahudi Kültür Mirası Projesi Koordinatörü, İzmir Sefarad Kültür Festivali’nin kurucusu ve direktörü Nesim Bencoya  🙌🏻

Nesim Bencoya 1952 yılında İzmir’de doğdu. Liseyi Türkiye’de bitirdikten sonra İsrail’e gitti ve Haifa’da sosyoloji ve antropoloji eğitimi aldı. Haifa Sinematek Müdürü olarak “Orta Doğu’da Kültürlerarası Diyalog” kapsamında film projeleri gerçekleştirdi. Ayrıca, “İnsan Hakları Filmleri Projesi”nin ve “Arap – Yahudi Genç Sinema İşbirliği Projesi”nin kurucuları arasındadır.

2010 yılında Türkiye’ye döndü, Yurt dışında Türk Filmleri Festivalleri gerçekleştirdi, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali direktörü, Uluslararası Malatya Film festivali sanat direktörü ve Altın Portakal Film Festivali program direktörü olarak görev aldı. Kurmuş olduğu ‘’Hezarfen Film Galeri’’ şirketi kapsamında halen yerli kısa filmlerin uluslararası tanıtımını yapmakta ve özel sinema etkinlikleri gerçekleştirmektedir.

2010 yılından itibaren Kemeraltı’da ''İzmir Yahudi Kültür Mirası Projesi''nin genel koordinatörlüğünü yapmaktadır. Bu proje kapsamında taşınır ve taşınmaz kültür mirasını koruma ve yaşatma çalışmalarından sorumludur. 2017 yılında ''İzmir Sefarad Kültür Festivali''ni kurmuş olup, halen direktörlüğünü sürdürmektedir.

Kayıt ol! - https://creativemornings.com/talks/nesim-bencoya

#CMTreasure #CreativeMornings #cmizm #CreativeMorningsIzmir

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page